Hassela "andas utvecklingskraft" och blev storvinnare i byatävlingen på Framtidsdagen
den 6 februari
Under lördagen samlades över hundra Nordanstigsbor för att dela med sig av visioner och framtidsdrömmar. Nordanstigs olika orter presenterade sig och sina tankar om framtiden och i byatävlingen var det Hassela som blev storvinnare.
Vi fick också underhållning av Gula Hjälmarna, italiensk buffé och en rapport från Kreativt Race i oktober 2009. Allt medan moderatorn Hasse Persson lugnt styrde in oss mot mål.
Byatävlingen gick ut på att kommunens olika orter skulle presentera sina framtidstankar på en DVD. Första priset var en gratis fiberinkoppling till valfri föreningslokal på orten.
På bilden representanter från de åtta bidrag som hade kommit in från Harmånger, Hassela, Jättendal, Stocka, Strömsbruk och Sågtäkten.- Alla tävlingsbidrag spelades upp under dundrande applåder från publiken, och det var Hassela, med sitt sjudande engagemang och en film som andades utvecklingskraft, som knep förstaplatsen. Alla bidrag firades med blommor och applåder, berättar ungdomssamordnare Kikki Gernes-Källström
Deltagarna knöt nya kontakter och det hördes ett och annat "aha" från salongen. Runt om i Nordanstig börjar det synas att man har förstått att vi är starka tillsammans.
Hasse Persson och Gula Hjälmarna såg till att besökarna hade trevligt och bensinkören utökades tillfälligt med den celebra besökaren, kommulalrådet Stig Eng. Under dagen bjöds det på allvar och humor i en skön blandning.Alla orterna presenterade sig med glimten i ögat,och det var högt till tak.
Läs mer om arbetet med Vision 2020 i Nordanstig
Vill du veta mer?
Kontakta gärna Mona Franzén-Lundin
utvecklingsledare
telefon 0652 - 361 68
eller Kikki Gernes-Källström
ungdomssamordnare
telefon 0652 - 363 29