Frågorna gällde bland annat hopslagningen av 7-9-skolorna och hur ungdomsrådet kan få vara med och påverka utformningen av Framtidens skola. Några av svaren var att ingen lärare på Backens skola kommer att sägas upp utan alla kommer att kunna flytta med till Bergsjö, och de elever som blir 9or hösten 2011 inte kommer att behöva splittra klassen vid flytten till Bergsjö. Elever och föräldrar kommer under våren att få möjlighet att genom brevskrivning få tala om hur man vill ha den nya, framtidens skola.
Det är viktigt att vi elever får träffas och lära känna varandra i god tid innan sammanslagningen av skolorna, tyckte ungdomarna.
Andra frågor som ungdomarna ville ha svar på var bland annat hur en tjänst som controller i kommunen ska finansieras, om det finns möjlighet att utöka bussförbindelserna mellan orterna och framtida planer på hur ungdomsinflytandet ska fungera.
Det var Kikki Källström-Gernes, kommunens nya ungdomssamordnare som tillsammans med ungdomsrådet hade kallat till möte på Backens skola på eftermiddagen den 4 mars.
Förutom ungdomar från Ungdomsrådet deltog ett antal elever från Backens skola. Ungdomarna kom både från Gnarp, Hassela, Jättendal, Bergsjö, Strömsbruk och Sågtäkten och representerade hela kommunen
Fler tankar kom upp under pratstunder kring fikat och Kikki kommer nu att följa upp alla frågor tillsammans med ungdomarna. Alla var överens om att man ska fortsätta att träffas på liknande sätt.
- Fler ungdomar får gärna komma och vara med i Ungdomsrådet, avslutade ungdomssamordnare Kikki Källström-Gernes.